800-18-13D-RE-0015F-1
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
800-18-13D-RE-0015F-1
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Description:
CRD 18AWG NEMA5-15P - 320C13 15'
In Stock:
3
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
1st Connector :
NEMA 5-15P
2nd Connector :
IEC 320-C13
Approval Agency Marking :
cUL, UL
Approved Countries :
Canada, United States
Color :
Red
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
10A
Features :
Length :
15.00' (4.57m)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
125V
Wire Gauge :
18 AWG