HW-04-20-T-D-913-207
Part Number:
HW-04-20-T-D-913-207
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.010" (0.254mm)
Length - Stack Height :
0.913" (23.190mm)
Length - Tail :
0.207" (5.258mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)