HW-08-12-T-D-740-131
Part Number:
HW-08-12-T-D-740-131
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.159" (4.039mm)
Length - Stack Height :
0.740" (18.796mm)
Length - Tail :
0.131" (3.327mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)