HW-08-20-S-D-250-055
Part Number:
HW-08-20-S-D-250-055
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.825" (20.955mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)