800-14-24D-RE-0003F-1
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
800-14-24D-RE-0003F-1
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Description:
CORD 14AWG IEC320C14 - 320C19 3'
In Stock:
65
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
1st Connector :
IEC 320-C14
2nd Connector :
IEC 320-C19
Approval Agency Marking :
cUL, UL
Approved Countries :
Canada, United States
Color :
Red
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
15A
Features :
Length :
3.00' (914.4mm)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
250V
Wire Gauge :
14 AWG