RH-C20-C19-03-12J-BK-CT
Manufacturer:
Pactech
Part Number:
RH-C20-C19-03-12J-BK-CT
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Description:
C20-C19 12AWG 20A 250V BK 3FT
In Stock:
129
Manufacturer :
Pactech
Category :
1st Connector :
IEC 320-C20
2nd Connector :
IEC 320-C19
Approval Agency Marking :
CSA, UL
Approved Countries :
Canada, United States
Color :
Black
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
20A
Features :
Length :
3.00' (914.4mm)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
250V
Wire Gauge :
12 AWG