HW-14-20-G-D-895-SM
Part Number:
HW-14-20-G-D-895-SM
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK SMD
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating) :
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height :
0.895" (22.733mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
28
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)