HW-20-10-T-D-554-150
Part Number:
HW-20-10-T-D-554-150
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.126" (3.200mm)
Length - Stack Height :
0.554" (14.072mm)
Length - Tail :
0.150" (3.810mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)