HW-20-14-G-D-339-100
Part Number:
HW-20-14-G-D-339-100
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.991" (25.171mm)
Length - Stack Height :
0.339" (8.611mm)
Length - Tail :
0.100" (2.540mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)