HW-25-08-G-D-438-SM
Part Number:
HW-25-08-G-D-438-SM
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK SMD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating) :
0.027" (0.686mm)
Length - Stack Height :
0.438" (11.125mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)