HW-27-20-T-D-350-SM
Part Number:
HW-27-20-T-D-350-SM
Description:
CONN HDR 54POS 0.1 STACK SMD TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating) :
0.715" (18.161mm)
Length - Stack Height :
0.350" (8.890mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
54
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)