HW-20-10-T-D-554-SM
Part Number:
HW-20-10-T-D-554-SM
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK SMD TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.765" (19.431mm)
Length - Post (Mating) :
0.211" (5.359mm)
Length - Stack Height :
0.554" (14.072mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)