DW-20-14-F-D-315
Part Number:
DW-20-14-F-D-315
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
1.005" (25.527mm)
Length - Stack Height :
0.315" (8.000mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)