FW-14-01-G-D-489-065
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-14-01-G-D-489-065
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.599" (15.215mm)
Length - Post (Mating) :
0.065" (1.651mm)
Length - Stack Height :
0.489" (12.421mm)
Length - Tail :
0.045" (1.143mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
28
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)