TW-20-08-T-D-645-092
Part Number:
TW-20-08-T-D-645-092
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating) :
0.094" (2.388mm)
Length - Stack Height :
0.645" (16.383mm)
Length - Tail :
0.092" (2.337mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)