TW-16-08-G-S-250-120
Part Number:
TW-16-08-G-S-250-120
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating) :
0.461" (11.709mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)