TW-08-12-G-D-225-825
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-08-12-G-D-225-825
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) :
0.060" (1.524mm)
Length - Stack Height :
0.225" (5.715mm)
Length - Tail :
0.825" (20.955mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)