HW-20-12-T-D-710-082
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-20-12-T-D-710-082
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.238" (6.045mm)
Length - Stack Height :
0.710" (18.034mm)
Length - Tail :
0.082" (2.083mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)