DW-20-13-T-D-776-LL
Part Number:
DW-20-13-T-D-776-LL
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.344" (8.738mm)
Length - Stack Height :
0.776" (19.710mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)