FW-10-02-L-D-452-175
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-10-02-L-D-452-175
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.702" (17.831mm)
Length - Post (Mating) :
0.175" (4.445mm)
Length - Stack Height :
0.452" (11.481mm)
Length - Tail :
0.075" (1.905mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)