DW-16-17-T-T-300
Part Number:
DW-16-17-T-T-300
Description:
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.480" (12.192mm)
Length - Post (Mating) :
0.070" (1.778mm)
Length - Stack Height :
0.300" (7.620mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
48
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)