TW-10-10-L-D-355-195
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-10-10-L-D-355-195
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 20POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.614" (15.596mm)
Length - Post (Mating) :
0.064" (1.626mm)
Length - Stack Height :
0.355" (9.017mm)
Length - Tail :
0.195" (4.953mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)