DW-36-13-T-S-625
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DW-36-13-T-S-625
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.495" (12.573mm)
Length - Stack Height :
0.625" (15.875mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
36
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)