HW-08-08-S-D-352-SM-A
Part Number:
HW-08-08-S-D-352-SM-A
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD
Color :
Black
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating) :
0.113" (2.870mm)
Length - Stack Height :
0.352" (8.941mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)