HDWM-08-61-G-D-508
Part Number:
HDWM-08-61-G-D-508
Description:
CONN BRD STACK .050" 16POS
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.050" (26.670mm)
Length - Post (Mating) :
0.422" (10.719mm)
Length - Stack Height :
0.508" (12.903mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)