ZW-24-08-T-D-270-130
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-24-08-T-D-270-130
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 48POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating) :
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height :
0.270" (6.858mm)
Length - Tail :
0.130" (3.302mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
48
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)