HDWM-08-55-S-D-355-SM
Part Number:
HDWM-08-55-S-D-355-SM
Description:
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.695" (17.653mm)
Length - Post (Mating) :
0.340" (8.636mm)
Length - Stack Height :
0.355" (9.017mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)