DW-31-19-T-S-1100
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DW-31-19-T-S-1100
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 31POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height :
1.100" (27.940mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
31
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)