59112-T36-03-115LF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
59112-T36-03-115LF
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 6POS 0.079" STACK T/H
Manufacturer :
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.673" (17.100mm)
Length - Post (Mating) :
0.122" (3.100mm)
Length - Stack Height :
0.453" (11.500mm)
Length - Tail :
0.098" (2.500mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)