TW-08-06-L-D-440-113
Part Number:
TW-08-06-L-D-440-113
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.673" (17.094mm)
Length - Post (Mating) :
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height :
0.440" (11.176mm)
Length - Tail :
0.113" (2.870mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)