HW-08-11-G-D-433-237
Part Number:
HW-08-11-G-D-433-237
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.260" (6.604mm)
Length - Stack Height :
0.433" (11.000mm)
Length - Tail :
0.237" (6.020mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)