HDWM-08-60-L-D-547
Part Number:
HDWM-08-60-L-D-547
Description:
CONN HDR 16POS 0.05 STACK T/H
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.825" (20.955mm)
Length - Post (Mating) :
0.158" (4.013mm)
Length - Stack Height :
0.547" (13.894mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)