TW-08-03-L-D-197-116
Part Number:
TW-08-03-L-D-197-116
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating) :
0.222" (5.638mm)
Length - Stack Height :
0.197" (5.004mm)
Length - Tail :
0.116" (2.946mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)