TW-08-07-T-D-496-SM-A
Part Number:
TW-08-07-T-D-496-SM-A
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.751" (19.075mm)
Length - Post (Mating) :
0.255" (6.477mm)
Length - Stack Height :
0.496" (12.598mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)