TW-08-09-L-D-144-156
Part Number:
TW-08-09-L-D-144-156
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.456" (11.582mm)
Length - Post (Mating) :
0.156" (3.950mm)
Length - Stack Height :
0.144" (3.658mm)
Length - Tail :
0.156" (3.962mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)