HW-08-12-LM-D-736-110
Part Number:
HW-08-12-LM-D-736-110
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.184" (4.674mm)
Length - Stack Height :
0.736" (18.694mm)
Length - Tail :
0.110" (2.800mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)