TW-08-06-F-D-400-090
Part Number:
TW-08-06-F-D-400-090
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.673" (17.094mm)
Length - Post (Mating) :
0.183" (4.650mm)
Length - Stack Height :
0.400" (10.160mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)