TW-06-12-L-D-740-212
Part Number:
TW-06-12-L-D-740-212
Description:
CONN BRD STACK 2.00 12POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) :
0.158" (4.013mm)
Length - Stack Height :
0.740" (18.800mm)
Length - Tail :
0.212" (5.385mm)
Number of Positions :
12
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)