TW-06-12-L-D-250-785
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-06-12-L-D-250-785
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 12POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) :
0.075" (1.905mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
0.785" (19.939mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
12
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)