TW-05-08-G-D-160-540
Part Number:
TW-05-08-G-D-160-540
Description:
CONN BRD STACK 2.00 10POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating) :
0.131" (3.327mm)
Length - Stack Height :
0.160" (4.064mm)
Length - Tail :
0.540" (13.716mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)