EW-20-11-F-S-531
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
EW-20-11-F-S-531
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.069" (1.753mm)
Length - Stack Height :
0.531" (13.487mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)