TW-04-07-G-D-440-SM-LC
Part Number:
TW-04-07-G-D-440-SM-LC
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.751" (19.075mm)
Length - Post (Mating) :
0.311" (7.899mm)
Length - Stack Height :
0.440" (11.176mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)