TW-16-08-T-S-275-128
Part Number:
TW-16-08-T-S-275-128
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating) :
0.428" (10.871mm)
Length - Stack Height :
0.275" (6.985mm)
Length - Tail :
0.128" (3.251mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)