JW-08-04-T-S-280-140
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
JW-08-04-T-S-280-140
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
.156" FLEX STACK, POWER FLEXIBLE
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.510" (12.950mm)
Length - Post (Mating) :
0.140" (3.556mm)
Length - Stack Height :
0.280" (7.100mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.156" (3.96mm)