HW-08-15-L-D-344-SM
Part Number:
HW-08-15-L-D-344-SM
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.565" (14.351mm)
Length - Post (Mating) :
0.221" (5.613mm)
Length - Stack Height :
0.344" (8.738mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)