TW-08-05-G-S-220-075
Part Number:
TW-08-05-G-S-220-075
Description:
CONN BRD STACK 2.00 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.594" (15.088mm)
Length - Post (Mating) :
0.299" (7.595mm)
Length - Stack Height :
0.220" (5.588mm)
Length - Tail :
0.075" (1.905mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)