TW-04-12-G-D-490-180
Part Number:
TW-04-12-G-D-490-180
Description:
CONN BRD STACK 2.00 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) :
0.440" (11.176mm)
Length - Stack Height :
0.490" (12.450mm)
Length - Tail :
0.180" (4.572mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)