EW-25-09-T-S-300
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
EW-25-09-T-S-300
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 25POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height :
0.300" (7.620mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
25
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)