FW-04-01-G-D-293-161
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-04-01-G-D-293-161
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.499" (12.675mm)
Length - Post (Mating) :
0.161" (4.089mm)
Length - Stack Height :
0.293" (7.442mm)
Length - Tail :
0.045" (1.143mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)