HW-03-20-S-D-390-SM
Part Number:
HW-03-20-S-D-390-SM
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating) :
0.675" (17.145mm)
Length - Stack Height :
0.390" (9.906mm)
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)